English Version English Version

Noua atractie a Craiovei


Zilele Craiovei 2008

Adaugat la 14 October 2008. « Spectacole de toamna | Expo-Flora 2009 »

zilele craiovei

Mai jos puteti gasi programul Zilelor Craiovei 2008

ZILELE MUNICIPIULUI CRAIOVA
Editia a XII-a,
19-26 Octombrie 2008
PROGRAMUL MANIFESTARILOR

Duminica, 19 octombrie

19.00
Piata Mihai Viteazul
Deschiderea oficiala a Zilelor Municipiului Craiova
– Intonarea Imnului Craiovei;
– Cuvantul de deschidere al D-lui. Primar Antonie SOLOMON;
– Concerte de muzica: LAVINIA, CELIA, ANDRA, MONICA ANGHEL, MARCEL PAVEL, HOLOGRAF
Focuri de artificii
19.00
Teatrul Liric Elena Teodorini
Hamelin – legea tacerii, de Juan Mayorga, spectacol al Teatrului Mic Bucuresti
Din distributie: Gheorghe Visu, Marius Cordos, Dana Dembinski-Medeleanu, Radu Zetu
Regie: Claudiu Goga
Scenografie: Liliana Cenean si Stefan Caragiu

19.00
Teatrul National
Marin Sorescu
Sala Amza Pellea
Se cauta un tenor, spectacol al Teatrului National Marin Sorescu
Din distributie: Valer Dellakeza, Angel Rababoc, Marian Politic
Regia: Mircea Cornisteanu

Luni, 20 Octombrie

10.00
Teatrul Liric
Elena Teodorini
Soldatelul de plumb – Spectacol pentru copii al Teatrului Liric Elena Teodorini
11.00-13.30
Centrul orasului
Animatie stradala – spectacole de muzica usoara, dans modern si sportiv, program sustinut de Palatul Copiilor din Craiova si dansuri traditionale.
12.00
Biblioteca Judeteana
Alexandru si Aristia Aman
Colocviile Mozaicul, Editia a XI-a
l Modernitate si traditie. Centenar Biblioteca Judeteana Alexandru si Aristia Aman
l Lansare de carte:
Nicolae Marinescu – Revista „Mozaicul”. Modernitate si traditie
Constantin M. Popa – Adrian Marino. Ideocriticul impenitent
Deschiderea expozitiei Mozaikul – 1838-2008 / Mozaicul: 1998-2008
15.00
Filarmonica Oltenia
Oltenia Star – Spectacol-concurs de muzica usoara pentru copii si tineri
l Lansarea primului CD de muzica usoara al Alinei Paun
Co-organizatori: Directia Judeteana pentru Tineret Dolj
16.00
Holul Primariei Municipiului Craiova
Sculptura în fresca pe lemn, prezentarea expozitiei artistului plastic Petre Golumbeanu
17.00
Teatrul National
Marin Sorescu
Sala I.D. Sarbu
Grasana – Spectacol al Teatrului National Marin Sorescu
Din distributie: Marian Politic si Raluca Paun
Regia: Mircea Cornisteanu
18.00-20.00
Piata Mihai Viteazu
Animatie stradala
l „Cavalerii Coroanei” si „C’est la vie”, spectacole sustinute de Teatrul Strada (Brasov)
l Trupa Naghual (Oradea)- Spectacol de tobe
19.00
Scoala de Arta
Cornetti
Spectacol de muzica usoara sustinut de clasa prof. Mircea Suchici
Invitat: Daniela Raduica
19.00
Teatrul Liric
Elena Teodorini
Gin Rummy, spectacol al Teatrului National Constanta
Distributie: Liviu Manolache si Nina Udrescu
Regia: Liviu Manolache
19.00
Teatrul National
Marin Sorescu
Sala Amza Pellea
O seara la Tanase, spectacol de varietati al Teatrului Constantin Tanase
Din distributie: Alexandru Arsinel, Stela Popescu, Cristina Tanase, Adriana Trandafir, Nae Lazarescu, Vasile Muraru
Regia: Bitu Falticineanu

Marti, 21 Octombrie

11.00-14.00
Centrul orasului
Animatie stradala – spectacole de muzica, teatru stradal, parada personajelor, jocuri si concursuri etc.
Din program:
„Unde se ascunde zmeul”, spectacol sustinut de Teatrul pentru Copii si Tineret Colibri
11.00
Strada Unirii
Deschiderea Targului Mesterilor Populari, Editia a XXXI – a;
Coorganizatori: Consiliul Judetean Dolj, Muzeul Olteniei – Sectia Etnografie si Centrul Judetean pentru Promovarea si Conservarea Culturii Nationale Dolj;
12.00
Sala Mare a Primariei Municipiului Craiova
l Lansare de carte – Vesti proaste, de Cristian Nedelcu
l Vesti proaste – spectacol de teatru, cu participarea actorilor Sorin Leoveanu si Nicolae Poghirc
16.00
Casa de Cultura Traian Demetrescu
Concursul de sah blitz „Cupa Zilele Municipiului Craiova”
-SENIORI-
18.00- 20.00
Piata Mihai Viteazu
Animatie Stradala
l The Sky – spectacol profesionist „Istoria dansului”
l Work- shop de ritmuri cu Flavius Pitigoi
18.00
Filarmonica Oltenia
Gala muzicii folk
Invitati : Nicu Alifantis, Mircea Baniciu si Vlady Cnejevici, Ducu Bertzi si Mihai Nenita, Zoia Alecu, Mircea Vintila, Dinu Olarasu, Maria Gheorghiu, Mircea Vintila, Vasile Seicaru, Tatiana Stepa, Madalina Amon, Bogdan Grosu.
19,00
Teatrul Liric Elena Teodorini
Mascariciul – spectacol al Teatrului Lucia Sturza Bulandra Bucuresti
Distributia: Horatiu Malaele si Niculae Urs
Regia: Horatiu Malaele

Miercuri, 22 Octombrie

11.00-14.00
Centrul orasului
Animatie stradala – spectacole de muzica, teatru stradal, parada personajelor, jocuri si concursuri, dansuri traditionale, etc.
Din program:
l „Invitatie la joaca”, spectacol sustinut de Teatrul pentru Copii si Tineret Colibri
12.00-18.00
Foaierul Casei Studentilor
Targul Micilor Inventatori, cu participarea elevilor craioveni si din alte orase din regiune si din tara;
Co-organizatori: Consiliul Local al Copiilor;
-CONFERIRE PREMII-
16.00
Casa de Cultura Traian Demetrescu
Concursul de sah blitz „Cupa Zilele Municipiului Craiova”
-COPII-
18.00
Sala Mica a
Primariei Municipiului Craiova
l Lansare de carte – DARURILE ZEITEI AMATERASU, de Roxana si Catalin Ghita
l Vernisajul expozitiei Oglinzi japoneze, fotografii ce apartin Roxanei Ghita
18.00
Muzeul de Arta
Salonul Municipal de Arta Plastica – vernisaj
– Conferirea premiilor salonului
18.00-20.00
Piata Mihai Viteazu
Animatie stradala
l Cimpoierii din Transilvania (Hunedoara) – parada si spectacol cu cimpoaie si tobe
19.00
Filarmonica
Oltenia
Concert coral extraordinar sustinut de Corala Academica a Filarmonicii Oltenia
Dirijor: Alexandru RACU
19.00
Teatrul Liric Elena Teodorini
Revizorul – spectacol al Teatrului de Comedie Bucuresti
Din distributie: George Mihaita, Horatiu Malaele / Stefan Banica, Delia Seceleanu, Valentin Teodosiu, Eugen Racoti.
Regia: George Mihaita

Joi, 23 Octombrie

11.00
Esplanada Teatrului Marin Sorescu
Deschiderea Targului Mesterilor Populari, Editia a XXXI – a;
Coorganizatori: Consiliul Judetean Dolj, Muzeul Olteniei – Sectia Etnografie si Centrul Judetean pentru Promovarea si Conservarea Culturii Nationale Dolj;
11.00-13.30
Centrul orasului
Animatie stradala – spectacole de muzica, teatru stradal, parada personajelor, jocuri si concursuri etc.
l „Jocuri magice”, sustinut de Teatrul pentru Copii si Tineret Colibri
l Carnavalul copiilor, manifestare sustinuta de Consiliul Local al Copiilor
– PREMIEREA CASTIGATORILOR –
12.00
Discoteca Gin Gin
Maratonul dansului – eveniment dedicat iubitorilor de dans cu varste între 12-16 ani, care îsi vor dovedi aptitudinile artistice timp de 24 de ore.
-CONFERIRE PREMII-
14.00
Radio Oltenia
Emisiunea „Galeriile Radio Art”, în direct la Radio Oltenia
Moderator : Gabriela Rusu Pasarin
Din program: lansare de carte
14.00
Grupul Scolar Electroputere
Oltenia Star – Spectacol concurs de muzica pentru copii si tineri
l Selectia finalistilor
l Recital: Alina Paun, Cristian Sanda, Ioana Lucia Ghivercea
16.00 – 17.30
Liceul de Arta Marin Sorescu
l Vernisajul expozitiei Copilaria si lumea circului (Foaier)
l Concert extraordinar de pian sustinut de elevii liceului (Sala de Spectacole)
16.00
Casa de Cultura
Traian Demetrescu
Colocviile Mozaicul – Editia a XI-a
l Deschidere oficiala
Alocutiuni: Dl. Primar – Ec. Antonie SOLOMON;
Dl. consilier al primarului Craiovei – Octavian Podeanu;
Directorul revistei Mozaicul – Nicolae Marinescu;
Prodecan al Facultatii de Stiinte Sociale Craiova – prof. univ. dr. Cezar Avram
l Dezbatere cu tema Repere europene craiovene, ieri si azi. Perspective
l Lansarea numarului aniversar al revistei „Mozaicul”
l Acordarea Premiului „Adrian Marino” de catre Revista Mozaicul si Consiliul Local Municipal.
17.00
Sala Mica a Primariei
Colocviile Scrisul Romanesc
l Decernarea premiilor Scrisul Romanesc pe anul 2007
l Expozitia de carte si reviste Scrisul Romanesc pe anul 2007
l Lansarea volumului Craiova – Orasul întalnirilor, în prezenta autorilor
17.00
Biserica Madona Dudu
Concert de muzica sacra – spectacol sustinut de corul Teatrului Liric Elena Teodorini
18.00
Muzeul de Arta
l Stefan Popa Popa’S – Expozitie personala de caricatura
l Gabriel Bratu – 60 de ani de caricatura în presa romaneasca
-VERNISAJ-
18.00-20.00
Piata Mihai Viteazu
Animatie Stradala:
Leo fachirul – spectacol de fachirism si echilibristica
Scoala de dans medieval
Magic Show Sandrini & Leone – spectacol de iluzionism de talie mondiala cu momente de magie, aparitii-disparitii, cu o recuzita impresionanta
19.00
Teatrul Liric Elena Teodorini
Sotul pacalit, de Moliere – Spectacol al Teatrului C.I. Nottara
Din distributie: Ion Haiduc, Cerasela Iosifescu, Camelia Zorlescu, Viorel Comanici, George Alexandru / Rares Stoica, Irina Cornisteanu, Sorin Cocis; Bogdan Voda.
Regia: M.Cornisteanu

20,30 – 23,00
Velodromul din Parcul Nicolae Romanescu

CONCERT EXTRAORDINAR SCORPIONS
Foc de artificii

Vineri, 24 Octombrie

10.00-13.30
Centrul orasului
Animatie stradala – spectacole de muzica, teatru stradal, parada personajelor, jocuri si concursuri etc.
l Punguta cu doi bani, spectacol sustinut de Teatrul pentru Copii si Tineret Colibri
10.30
Sala Mica a
Primariei
Colocviile Scrisul Romanesc
l Lansari de carte si întalniri cu scriitori din tara si din S.U.A.
Participa: Adrian Cioroianu, Carmen Firan, Adrian Sangeorzan, Dumitru Radu Popa
12.00
Sala Mare a Primariei Municipiului Craiova

Sedinta Solemna a Consiliului Local al Municipiului Craiova
– Intonarea imnului national al Romaniei;
– Intonarea imnului Craiovei;
– Alocutiunea domnului Antonie SOLOMON – Primarul Craiovei;
– Mesaje din partea Presedintelui Romaniei, Primului Ministru al Romaniei si Patriarhiei Romane;
– Decernarea titlului „Cetatean de Onoare al Municipiului Craiova” unor personalitati marcante ale societatii romanesti;
– Decernarea de diplome de onoare si de excelenta unor personalitati marcante ale Cetatii;
Prezentarea lucrarilor – simbol, realizate cu acest prilej

14.00
Sala Mica a
Primariei
Aniversarea a 10 ani de existenta a Gruparii de Jandarmi Mobile „Fratii Buzesti” Craiova
l Lansarea lucrarii: Monografia Gruparii de Jandarmi Mobile „Fratii Buzesti” Craiova
18.00 – 22.00
Esplanada din fata Postei din Cartierul Craiovita Noua

22,00
Concert Folcloric Extraordinar cu participarea celor mai renumiti interpreti de gen din tara si a Ansamblului Folcloric Maria Tanase Craiova: Maria Ciobanu, Ciprian Pop, Laura Lavric, Sava Negrean Brudascu, Cornelia si Lupu Rednic, Maria Rotaru, Constantin Enceanu, Petrica Matu Stoian, Niculina Stoican, Steliana Sima, Stana Izbasa, Cristian Pomohaci, Dumitru Zamfira
– Foc de artificii;

17.00
Sala Oglinzilor
Muzeul de Arta
Colocviile Scrisul Romanesc
l Decernarea premiilor Scrisul Romanesc pe anul 2007
l Expozitia de carte si reviste Scrisul Romanesc, 20020-2008

19.00
Filarmonica
Oltenia
Concert simfonic extraordinar, sustinut de orchestra simfonica
Dirijor: Octav CALLEYA
Solisti: Georgeta Stoleriu (soprana) si Alexandru Munteanu (chitara)

19.00
McDonalds – Piata Mihai Viteazu
Spectacol extraordinar în aer liber:
Lumea circului – Omagiu omului care mai stie sa rada
Regizor si scenograf : Mihai Constantin RANIN
Coregrafia: Hugo Wolff
Co-organizatori: Inspectoratul Scolar Judetean Dolj, Teatrul pentru Copii si Tineret Colibri, Palatul Copiilor, RAADPFL Craiova, Facultatea de Teatru a Universitatii din Craiova,
Participanti: actori ai teatrelor: Marin Sorescu si Elena Teodorini din Craiova, Elpis din Constanta, Radu Staca din Sibiu, Tony Bulandra din Targoviste, Lucia Sturza Bulandra din Bucuresti, studenti de la Facultatea de Sport si catedra de Arta Dramatica din cadrul Universitatii din Craiova, elevi din liceele craiovene, dansatoare ale Ansamblului Maria Tanase, majorete, militari, artisti de circ acrobati, fanfare si jongleuri

Efecte pirotehnice pe tot parcursul si la finalul paradei

Sambata, 25 Octombrie

8.30 – 18.00
Com. Cetate – Jud. Dolj
Colocviile Mozaicul Editia a XI-a
l deplasare la Centrul Cultural Cetate – Mircea Dinescu
l dezbatere cu tema: Neopasoptismul. Viabilitatea unui proiect
9.00
Piata Mihai Viteazul
Depunere a Juramantului Militar al soldatilor voluntari care se afla în pregatire în Batalionul Instructie, Comunicatii si Informatica „Fratii Buzesti” din Craiova
10.30
Catedrala Mitropolitana Sfantul Dumitru
Slujba religioasa TE DEUM la Catedrala Mitropolitana Sfantul Dumitru;
11.00
Monumentul Eroilor, Cimitirul Sineasca
ZIUA ARMATEI – Ceremonial militar religios cu depuneri de coroane de flori la Monumentul Eroilor cu prilejul sarbatoririi Zilei Armatei Romane;
Co-organizator: Garnizoana Craiova;
12.00
Muzeul de Arta
Craiova
Salonul National de Arta Fotografica, Editia a XXV-a
Aniversarea a 45 de ani de la înfiintarea Fotoclubului Mircea Faria.
12.00
Casa de Cultura Traian Demetrescu
– Inaugurarea Casei Memoriale Traian Demetrescu
– Concursul national de poezie „Traian Demetrescu”, Editia a xxx-a
– Deschiderea expozitiei permanente Traian Demetrescu si epoca sa
-PREMIEREA CASTIGATORILOR-
12.00
Piata Mihai Viteazu
Targului Mesterilor Populari, Editia a XXXI – a
Conferirea distinctiei – Premiul Cetatii Banilor
13.00-16.30
Centrul orasului
Animatie stradala – spectacole de muzica, teatru stradal, parada personajelor.
Capra cu trei iezi – spectacol sustinut de Teatrul pentru Copii si Tineret Colibri
18.00-20.00
Piata Mihai Viteazu
Animatie stradala:
l Scoala de dans medieval
l Shannon Ceili Band- spectacol de muzica si dansuri traditionale irlandeze si step
l The Serious road Trip – spectacol de animatie si jonglerie cu foc
18.30 – 19.30

Procesiunea religioasa de Sfantul Dumitru, pe traseul: Biserica Catedrala Sfantul Dumitru – str. M. Kogalniceanu – str. Ialomicioara – Biserica Sf. Gheorghe Vechi – Universitate – str. A. I. Cuza – Prefectura – Calea Unirii – Biserica Catedrala Sf. Dumitru;
Organizator: Mitropolia Olteniei, Arhiepiscopia Craiovei.
19.00
Teatrul Liric Elena Teodorini
Blocati în dormitor, spectacol al Teatrului I.L. Caragiale Bucuresti
Distributia: Valentin Teodosiu si Emil Hossu
Regia: Dan Tudor
19.00 – 23.00
Velodromul din Parcul Nicolae Romanescu
Festivalul berii si concerte:
KEO, BLAXY GIRLS, ZDOB SI ZDUB, IRIS
Foc de artificii

Duminica, 26 Octombrie

8.00 – 19.00
Sala Sporturilor din Valea Vlaicii
Concursul National de Dans Sportiv „CUPA OLTENIA”,
Editia a III-a
9.00
Catedrala Mitropolitana Sfantul Dumitru
Sfanta Liturghie de Sfantul Dumitru la Catedrala Mitropolitana Sfantul Dumitru;

10.30
Piata Centrala
Sarbatorirea Zilei Recoltei 2008
Co-organizator: Serviciul de Administratie a Pietelor si Targurilor Craiova
11.00
Aeroportul Craiova
RALIUL CRAIOVEI
10.00-13.30
Centrul orasului
Animatie stradala – spectacole de muzica, teatru stradal, parada personajelor din spectacolele sustinute de Teatrul pentru Copii si Tineret Colibri.
11,00 – 15,00
Aleile Parcului Nicolae Romanescu
Întreceri sportive, jocuri si concursuri distractive, carting
18.00 – 20.00
Piata Mihai Viteazu
Animatie Stradala:
l Stegarii din Sibiu- spectacol cu steaguri
l Scoala de dans medieval
l Trupa Artgotica – spectacol „Noaptea de 1.000 de ani”; se desfasoara pe suport muzical
19.00
Teatrul Liric Elena Teodorini
Sanziana si Pepelea – spectacol al Teatrului I.L. Caragiale Bucuresti
Distributia: Mircea Albulescu, Ileana Olteanu, Monica Davidescu, Magda Catone, Marius Bodochi, Silviu Biris, Ovidiu Cuncea
Regie si muzica: Dan Tudor
Scenografie: Anca Raduta

19,00 – 23,00
Velodromul din Parcul Nicolae Romanescu
23.30
Festivalul berii si concerte :
l ALEX, SMILEY, VH-2, VOLTAJ
Invitat special: CHRIS NORMAN

Foc de artificii

Intrarea la spectacole este gratuita si se face pe baza de invitatie

SPONSOR OFICIAL: VODAFONE
PARTENER OFICIAL: HEINEKEN

Parteneri media: Gazeta de Sud, TVS, 24 Fun, TVR

Sursa: Blogul oficial Antonie Solomon

| Articole | 2 Raspunsuri »

2 Raspunsuri

  1. oana Says:

    frumos program si e bine ca impaca mai multe gusturi. O singura remarca: de ce niciodata oamenii de rand nu pot face rost de invitatii la diferitele concerte, piese de teatru?
    la festivalul de folk cum de nu mai sunt invitatii nin conditiile in care abia s a afisat programul de zilele craiovei?

  2. predictions 2012 Says:

    Da intr-adevar a fost destul de frumos! Cu siguranta isi merita titlul!

Scrie-ti parerea

Atentie: Unele comentarii trebuie aprobate, asa ca pot aparea cu intarziere.

© 2006-2008 Fantana Muzicala din Craiova

RSS Feed - Comments RSS Feed | Powered by Wordpress